Zawsze miej otwarte oczy, cokolwiek zobaczysz, może Cię zainspirować
Grace Coddington
Co zrobić, aby każdy ruch nabierał swego rodzaju niepowtarzalności? Aby dodawał nam lekkości i charakteru? Postaw na frędzle!
Ale zanim, poznaj ich historię.
Mimo, iż kojarzą nam się głównie z Indianami, to tak naprawdę już w starożytnej Grecji cieszyły się dużym zainteresowaniem. I nie powinno nas to dziwić.


Plemiona Ameryki Północnej korzystały z frędzli nie tylko po to, by nadać swym ubraniom charakterystycznego wyglądu, lecz również ze względów praktycznych. Gdy padał deszcz, woda zamiast wnikać w ubranie, po prostu spływała po nich, dzięki czemu wszystko szybciej schło.
Ale najważniejszym okresem dla frędzli okazały się lata 20 i 30.
Lata, w których kobiety stały się wolne, niezależne i chciały to na każdym kroku podkreślać. Był to czas kiedy kobiety nosiły flapper dress – sukienki które było bardzo bogato zdobione różnymi koralikami, cekinami oraz właśnie frędzlami.
Lecz frędzle pokochały nie tylko szalone i wolne kobiety epoki jazzu. Miłośniczki rocka na pewno mają w swojej szafie kurtkę lub spodnie skórzane z frędzlami i ćwiekami. Boho styl również uwielbia frędzle, które pięknie komponują się z maxi, kwiecistymi lub koronkowymi sukienkami.
Lata 70. XX wieku to kolejny przełom w kulturze, właściwie jest to jedna z najciekawszych dekad w historii mody. Okres silnej chęci pokazania swojego indywidualizmu, który był widoczny również w stylu ubierania się. Magazyny modowe zaczęły pisać, iż trendy przestały obowiązywać i wszystko jest dozwolone. I tak ponownie na ulicach widzimy frędzel w każdej postaci – przy dzwonach, kamizelkach, torbach, narzutkach, kurtkach, butach, chustach…


I do dziś projektanci pamiętają i powracają do tego trendu. Frędzle nie znają wieku, płci czy poglądów. Jak ich historia pokazuje – są oznaką swego rodzaju buntu i modowym symbolem wolności.
Foto: Aga Fojudzka, Kinga Kossobucka
Fashion stylist: Magdalena Milik

Stylizacje:
Kurtka: Lala_moda
Buty na obcasie:Uterque
Kurtka brązowa: Zara