Wojciech Fangor należy do czołówki najwybitniejszych polskich malarzy. Urodził się sto lat temu, a jego sztuka budzi zachwyt niemal od pierwszych chwil jego twórczości. Zadebiutował w latach 40. XX wieku i zaraz po tym odniósł wielki sukces. Jak się okazuje, współcześni koneserzy sztuki są głodni jego dzieł również we współczesnych czasach. Wystawa „Fangor. Poza obraz” w gdańskim Muzeum Narodowym cieszy się tak ogromną popularnością, że postanowiono wydłużyć jej czas trwania o ponad miesiąc.
Ponad 200 dzieł
Przygotowania do wystawy kuratorstwa Wojciecha Zmorzyńskiego trwały ponad rok. Prezentowane jest na niej ponad 110 obrazów, 100 rysunków, dwie rzeźby, materiały archiwalne i zdjęcia. Przestrzeń składa się z 17 sal Pałacu Opatów, przez które przechodzimy, obserwując poszczególne etapy życia i twórczości artysty, zamykające się w klamrze czasowej od lat 30. XX wieku, po ostatnie prace Wojciecha Fangora z 2015 roku.
Kultowe obrazy
Na wystawie możemy podziwiać m.in. kultowe abstrakcje z lat 50.,60. i 70. ubiegłego wieku. Nie zabrakło również mniej popularnych dzieł z końcówki lat 30. i okresu wojny, kiedy to jako młody chłopak uczył się rysunku i malarstwa. Na „Fangor. Poza obraz” zobaczymy także sztukę z lat powojennych. Istotnym elementem wystawy jest mnogość materiałów archiwalnych, które pozwalają lepiej poznać i wczuć się w twórczość Fangora. Jego obrazy warto poddać wnikliwej analizie i dostrzec w nich efekty fascynacji astronomią, doświadczeń wynikających z II wojny światowej i innych trudnych sytuacji życiowych, na które narażony był w swoim życiu.
Cenna sztuka
Niemal każdy, kto ma okazję obcować z jego twórczością, odczuwa hipnotyzująca aurę i zachwyt, który budzą w odbiorcach jego obrazy. Na wystawie można zobaczyć również jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów autorstwa Wojciecha Fangora. Mowa o “M39” z 1969 roku. Jego wartość osiągnęła w 2008 roku wysokość 5 000 000 złotych i stale rośnie.
Jeśli tylko będziesz mieć okazję wybrać się na tę wystawę — gorąco polecamy. Takiego wydarzenia nie można przegapić!
Wystawę można oglądać do 12.03.2023 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku.