Nadszedł ten upragniony moment. Marzyłyśmy o nim całą zimę – szparagi znów dostępne! Na ich widok przepełnia nas niezliczona ilość kulinarnych inspiracji. Ale zanim znów rozgoszczą się w naszym menu warto poznać kilka niezbędnych tipów, które ułatwią nam spełnianie wszelkich smakowitych zachcianek.
Szaparagowe know -how
Jak wybierać?
Jak spadać to z wysokiego konia, jak jeść szparagi to tylko te najlepsze. Przy wyborze szparagów kieruj się przede wszystkim ich wyglądem. Powinny mieć jędrne, zielone główki. Na ich powierzchni nie powinno być pleśni, a łodyżki koniecznie niech będą sprężyste. Zmysłem powonienia sprawdź jak pachną. Ładnie? To dobrze. Pęk dobrych szparagów trzymasz w garści.
Jak obierać?
Szparagi dokładnie umyj, następnie umieść na desce do krojenia i odłam końcówki na mniej więcej 1/4 wysokości łodyżki. Skrobaczką do warzyw pozbądź się twardych włókien i skórki, a główkę pozostaw w spokoju. Najwyższy czas na gotowanie.
Jak gotować?
Zagotuj wodę z solidną szczyptą soli i cukru. Uprzednio przygotowane szparagi umieść w garnku tak, by ich główki wychylały się znad powierzchni wody. Gotuj przez około 8 minut. Odcedź i gotowe!
Tarta szparagowa
Składniki:
pęczek szparagów,
2 ząbki czosnku,
1 cebula,
pół papryczki chili (opcjonalnie),
pół szklanki śmietanki 30%,
pół szklanki mleka,
1 łyżka mąki,
2 jajka,
niewielki kawałek ulubionego sera,
1 opakowanie ciasta francuskiego.
Szparagi gotuj według powyższych wskazówek. Formę do tarty wyłóż papierem do pieczenia. Delikatnie i równomiernie rozłóż w środku ciasto francuskie.
Na patelni zeszklij cebulę z dodatkiem ostrej papryczki i czosnku.
W rondelku energicznie wymieszaj jajka z mlekiem, śmietanką i mąką. Dodaj zeszkloną cebulę, czosnek, papryczkę i cząstki sera. Całość dopraw odrobiną soli , pieprzu i szczyptą gałki muszkatołowej. Przygotowaną masę wlej do formy z ciastem francuskim. Fantazyjnie zwieńcz całość szparagami, a następnie umieść w piekarniku i piecz około 25-30 minut.
Szparagowa przystawka
Składniki:
1 opakowanie szynki parmeńskiej,
niewielki kawałek sera żółtego,
pęczek szparagów,
sól,
pieprz.
Szparagi gotuj zgodnie z naszą instrukcją. Zrób niewielkie, szparagowe grupy. Środkową część opleć plastrem sera żółtego, a następnie szynką parmeńską tak, by ser był między szparagiem, a szynką. Tak przygotowane szparagi umieść na blasze, oprósz solą i pieprzem i zapiekaj w piekarniku, aż staną się rumiane.
Risotto szaparagowe
dwie łyżki masła,
cebula,
2 ząbki czosnku,
pęczek szparagów,
pół szklanki ryżu do risotto,
1/4 szklanki białego wina,
około 2 szklanek dowolnego bulionu,
garść tartego parmezanu.
Na maśle zeszklij cebulę, dodaj pokrojone w niewielkie kawałki szparagi (wcześniej przygotowane według przepisu). Podsmażaj razem przez około 5 minut, a następnie dodaj drobno posiekany czosnek. Wsyp suchy ryż, przez chwilę wszystko razem podsmażaj, a następnie stopniowo zalewaj bulionem. Mieszaj i zapobiegaj przywieraniu. Kiedy ryż napęcznieje dodaj wino, zagotuj, posyp parmezanem, przyozdób listkami mięty i już. Smacznego!