Louvre Abu Dhabi na wyspie Saadiyati to wyjątkowa forma pomostu, łącząca niekiedy pozornie różniące się od siebie kultury. To pionierski projekt kulturalny, który zaczął kiełkować w 2007 roku. Właśnie wtedy doszło do nawiązania współpracy między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a Francją, z której zrodziła się fuzja odważnej wizji postępu i otwartości kulturowej ZEA z francuskim doświadczeniem w dziedzinie sztuki i muzeum.
Niepowtarzalna architektura
Śmiało można powiedzieć, że Luwr Abu Dhabi zachwyca już od pierwszego wejrzenia. Obok takiej bryły architektonicznej nie da się przejść obojętnie. W końcu nie bez przyczyny jest uznawana za jedną z nowoczesnych miejskich cudów świata. Luwr Abu Dhabi to efekt wizji architekta Jeana Nouvela, którego największą inspiracją było bogactwo tradycji architektonicznych regionu i wyjątkową lokalizacją – to właśnie tu arabskie niebo nurza się w piasku wyspy Saadiyat i wodach Zatoki Arabskiej.
Ażurowa kopuła muzeum składa się z prawie ośmiu tysięcy gwiazd, czaruje lekkością, choć w rzeczywistości waży niemal tyle ile paryska wieża Eiffla. Przenikające przez nią słońce tworzy efekt deszczu światła, który nawiązuje do promieni przedzierających się przez palmy w Abu Dhabi.
Sztuka i bliskość natury
W skład Luwru Abu Dhabi wchodzi 55 budynków z czego aż 23 to galerie sztuki. To niezwykłe miejsce otoczone jest wodą, dzięki czemu zwiedzający mogą zaspokoić swój apetyt na piękno w wielowymiarowy sposób. Kontemplacje nad dziełami i architekturą okraszone są zjawiskową estetyką pochodzącą z natury.
Świeże spojrzenie na kulturę.
W trakcie zwiedzania różnorodnych ekspozycji, niejednokrotnie możemy doświadczyć bliskości powiązań kulturowych, które otwierają nas na wspólną historię ludzkości. Skądkolwiek pochodzimy, będziemy mogli odnaleźć tam część siebie i dotrzeć do niezliczonej ilości talentów z wielu kultur i środowisk. Bogactwo wystaw zapiera dech w piersiach, a sama możliwość obcowania z nimi już na zawsze zapisuje się w pamięci.
Sztuka po Twojemu
Oprócz możliwości zwiedzania i chłonięcia sztuki, możemy także wziąć udział w warsztatach. Część z nich odbywa się online i skupia na rozwijaniu nowych umiejętności technicznych i kreowaniu własnej sztuki w domowym zaciszu. Dostępne są kursy z zakresu garncarstwa, papiernictwa, a także tworzenia portretów.