Surowe bryły kryształów soli intrygują nas od pokoleń. Warto wiedzieć, że są nie tylko miłą dla oka ozdobą, ale i przedmiotem, który wprowadzony do wnętrza sprawi, że poczujemy się lepiej.
Polska marka LATKO, pochodząca z Gór Świętokrzyskich specjalizuje się w sztuce tworzenia lamp solnych. Niektóre projekty spod ich ręki, przybierają kulistą postać, która po włączeniu drzemiącej w niej żarówki łudząco przypomina rozświetloną planetę.
Bez dwóch zdań, tkwi w tych lampach coś magicznego.
Sekretem może okazać się fakt, że sól kamienna z której wytwarzane są te lampy pochodzi z ery paleozoicznej sprzed ponad 250 milionów lat.
Jej blask nawiązuje do ciepłego, otulającego światła ogniska, a sama jej obecność we wnętrzu sprawia, że wszystko staje się bardziej hygge.
Na liście zalet wygodne miejsce mogą zająć relaksujące właściwości światłoterapii. Ciepłe, pomarańczowe odcienie światła uspokajają i poprawiają nastrój. Kolejnym atutem jest dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Lampy solne zaliczane są do niezbędnika alergików, gdyż zawierają w składzie cenne minerały, których cząsteczki za sprawą ciepła żarówki, delikatnie wzbijają się powietrze, a następnie zostają wdychane. Dodatkowo dzięki właściwościom higroskopijnym, przyciągają do siebie zanieczyszczenia, kurz, grzyby i pleśń.
Te świecące kryształy to naturalne jonizatory powietrza, które posiadają umiejętność emitowania jonów ujemnych, korzystnie wpływających na naszą kondycję psychiczną, a do tego ułatwiają zasypianie.
Jak wiadomo, nasze samopoczucie uzależnione jest również od składu powietrza jakim oddychamy. Nadmiar sprzętów elektronicznych może doprowadzać do smogu elektrycznego, z którym doskonale rozprawi się włączona lampa solna.
Lampy solne warto mieć zawsze blisko miejsc, w których wypoczywamy lub tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt dużą emisję światła niebieskiego, pochodzącego z laptopów, telewizorów, telefonów komórkowych, bądź tabletów, które zakłócają rytm dobowy.
Dzięki swoim właściwościom i nastrojowemu światłu, świetnie sprawdzają się w roli lampki nocnej, niosąc ukojenie i wyciszenie.
Za dnia zaś będą miłym upiększeniem wnętrz w stylu skandynawskim, boho, a także tych nowoczesnych.