Spacer wśród gwiazd? To możliwe i to we Wrocławiu, gdzie odbywa się pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac Otto Piene. To niemiecko-amerykański artysta urodzony w 1928 roku, twórca sztuki kinetycznej, wykorzystujący w swoich pracach światło, powietrze i ruch. Na wystawie można przyglądać się jego hipnotyzującej instalacji świetlnej oraz popularnym rzeźbom powietrznym, które tańczą na naszych oczach.
Sztuka uniwersalna
Wystawa, która trwa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, czeka na nas barwny spektakl poruszających się w powietrzu gwiazd. Instalację Długie Gwiazdy uzupełnia pokaz świetlny Praska przestrzeń światła. Obydwa dzieła wymagają skupienia i dają pole do obserwacji zmieniających się sekwencji ruchu. Twórczość Otto Piene jest wyrazista, choć artysta celowo nadawał jej uniwersalny charakter, by jego odbiorcy mogli sami snuć na ich temat własne interpretacje, bazujące na towarzyszących im emocjach i skojarzeniach.
Wycieczka w kosmos
Gwiazdy unoszą się na swoich ogonach, opadają i powstają w swoim własnym tempie. Chcemy przyglądać się delikatnym ruchom ich monumentalnych ciał, wsłuchując się w wydobywający się szelest. Doświetla je światło wpadające przez przeszklony dach.
Oprócz intensywnych, nasyconych kolorem i wielkością powietrznych rzeźb, w odrębnej, przestrzeni doświadczymy kameralnego pokazu przedzierających się przez ciemność maleńkich punktów, światełek, które zmierzają w nieprzewidywalnym kierunku. Będąc tam, możemy odczuć, jakbyśmy właśnie wskoczyli prosto w kosmos, a obiekty z drogi mlecznej, byłyby na wyciągnięcie ręki.
To wystawa, dla której warto odwiedzić Wrocław i doświadczyć bliskości gwiazd. Wydarzenie można oglądać do 25 czerwca 2023 roku w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Narodowego we Wrocławiu.