Jesień sprzyja obcowaniu ze sztuką. Deszczowa aura, głowa pełna przemyśleń i dusza głodna nowych doznań, za rękę prowadzą nas pod drzwi galerii. Co może się za nimi kryć? Dosłownie wszystko. Nie musisz już nadmiernie główkować.
Stworzyłyśmy dla Ciebie selekcję najciekawszych artystów i wystaw – zarówno w kraju, jak i zagranicą, które warto zobaczyć i poznać w najbliższych tygodniach.
Gotowe na porcję sztuki?
Galeria NANAZENIT
CHERCHEZ LE MAGE
Veronika Hapchenko

Szukamy odpowiedzi gdzie indziej. Poszukujemy duchowej strony życia, duchowości, o której dawno zapomnieliśmy, zagłębiamy się w siebie, pogłębiając swoją świadomość i odkrywając podświadomość, medytujemy, wracamy do korzeni, na nowo odkrywamy własną tożsamość.
ELEONORA BOJANOWSKA


Rozbłyskujące od świateł, rozmyte i oniryczne malarstwo Veroniki Hapchenko, prowokuje do nurzania się we własnym wnętrzu i dostrzegania tego co nieuchwytne i ulotne. To zachęta do szukania wszechobecnej magii, którą gubimy w wyniku obojętności na nią. Artystka obnaża się przed widzem z własnymi poszukiwaniami, nakłaniając do otwierania się na swoją ukrytą duchowość. Malowane aerografem obrazy rozpływają się w oczach, przypominając, że warto być cierpliwym i skupionym, aby dostrzegać więcej.
Galeria Nanazenit
do 20 listopada 2021
ul. Zwycięzców 15, Warszawa
Pon.-Sob. 12:00-19:00
Galeria Serce Człowieka
“Pod moim żebrem mieszka Dom”.
Wiktoria Walendzik + Zuza Piekoszewska + Martyna Pinkowska
Ekspozycja składająca się z prac Zuzy Piekoszewskiej, Wiktorii Walendzik i Martyny Pinkowskiej to wariacja na temat domowych zakątków i wszystkiego co się w nich wydarza. Artystki w swojej twórczości dotykają tematyki adaptowania się do przestrzeni mieszkalnych. Wiktoria koncentruje się na rzeźbach odwołujących się do mebli, osobistych historii i fantazji, Zuza zajmuje się ucieleśnieniem domu wchodząc w intymne struktury czterech ścian, a Martyna jest ekspertką od ujawniania stanów psychofizycznych współczesnych kobiet, doświadczanych w odosobnionych przestrzeniach własnego mieszkania. “
Pod moim żebrem mieszka dom”, to wyśmienity rozkład pojęcia domu na czynniki pierwsze.




Galeria Serce Człowieka
ul. Nowy Świat 63, Warszawa
Import Export. Manhattan. Mia Dudek
W przestrzeniach nowo otwartej galerii sztuki najnowszej – Import Export, odbywa się pierwsza solowa prezentacja Mii Dudek w Polsce. Wystawa jest prezentacją pachnącego świeżością dorobku artystki. Składa się z fotografii wykonanej w technice C-Type Print na papierze archiwalnym Hahnemuhle Baryta, malarstwa, rzeźby i instalacji.
Tytułowy Manhattan jest nawiązaniem do slangowego określenia dużych osiedli mieszkaniowych w Polsce. Mia Dudek opracowała swój charakterystyczny sposób przedstawiania sfery ojczystej i zarazem miejskiej. Artystka bacznie przygląda się relacjom ciała i architektury. W jej wystawie oprócz niezwykle fotogenicznej odsłony boczniaka możemy znaleźć odizolowane przedmioty towarzyszące fragmentom codziennego życia na dużym osiedlu, takie jak żeliwne wanny, trzepaki służące nie tylko do trzepania dywanów, ale i do zabijania czasu, a także struktury typu lateks, bądź żywica.
W galerii, co jakiś czas odbywają się solowe spotkania z artystami, od których z pierwszej ręki możecie dowiedzieć się, jakie ukryte znaczenia możecie odnaleźć w ekspozycjach.


Życie naśladuje sztukę, a sztuka życie.
Richelle Mead

Galeria Import Export
Al. Ujazdowskie 22/3, Warszawa
do 30 października 2021
Królestwo krótkiej chwili.
Róża Litwa w Gdańskiej Galerii Miejskiej
To królestwo krótkiej chwili,
Gdy się wzniosło już się chyli
I nadzieje nasze zmyli,
Kiedy czas przeminie.
Róża Litwa to malarka, rysowniczka i artystka wizualna. Wystawa krótkiej chwili zawiera w sobie interpretację skrawków rzeczywistości odnoszących się do tego co znajome, ale niekoniecznie oswojone. Przedmioty codziennego użytku nie pełnią tutaj swojej funkcji, ale za to wcielają się w rolę tajemniczych symboli. Przedstawiane obrazy, figury i gry światła odnoszą się do projekcji tego, co widzimy pod zmrużonymi powiekami.
Oko, serce, rozum funkcjonują w symbiozie, nierozerwalne niczym rodziny spacerujące deptakiem.



HEGE LØNNE. Zachęta
Na wystawie Hege Lønne można podziwiać rzeźby, instalacje, prace wideo oraz dokumentację działań artystycznych norweskiej artystki z różnych okresów jej twórczości. Artystka od lat zafascynowana Europą Środkowo-Wschodnią, ujawnia nam kadry przedstawiające Warszawę, widzianą oczami przybysza w okresie transformacji lat 80. i 90. XX wieku. Fotografie są dodatkiem do kolekcji eksperymentalnych rzeźb wykonanych w Norwegii i w Polsce. Motywem przewodnim wystawy są rzeźby wykonane autorską metodą pracy z gipsem, które śmiało dotykają tematyki związanej m.in. z ekologią.
Twórczość Lønne, którą przypomina wystawa w Zachęcie, jest głosem w sprawie zachowania równowagi między egoistycznym działaniem ludzi i funkcjonowaniem planety.


„Between These Folded Walls, Utopia” Fotografiska Sztokholm

Wystawa Sarah Cooper z Pittsburgha w Usa i Niny Gorfer z Wiednia została doceniona na całym świecie za wyjątkowo atrakcyjne refleksje na temat kobiet i ich historii. W tej nasyconej kolorami serii portretów Cooper & Gorfer zajmują się obserwacją życia migrantów pierwszego i drugiego pokolenia, dla których Szwecja stała się domem. Wizje są wynikiem odkrywania przeróżnych elementów składających się na postrzeganie swojej tożsamości, ojczyzny i przyszłości przez kobiety pochodzące z Afganistanu, Syrii, Iranu i Somalii.
W tych wyjątkowych fotografiach sfotografowane kobiety ujawniają wyobrażenia o swojej przyszłości. Mocno nasycone kolorem i mnogością detali obrazy zwiększają moc przekazu.
Wystawa jest wizualnym tańcem pomiędzy abstrakcją, filozofią i figuracją, która łączy nas ze sobą.


SEEDS London
Londyńska galeria Seeds to kopalnia znakomitych wystaw, w szczególności koncentrujących się na eksperymentalnym designie. Ostatnie kolekcje składały się m.in. z eksponatów pochodzących z recyklingowanego plastiku, uśmiechających się materaców z piankowych bloków, a nawet wazonów na ciasteczka pochodzących z łączenia odpadowego szkła borokrzemianowego i ceramiki, które w innym wypadku byłyby spisane na straty, a teraz tętni w nich nowe życie.




Liste Art Fair Basel
Krzysztof Grzybacz
Dzieła Krzysztofa Grzybacza zdają się przypominać sny, a nawet wspomnienia leżące na samym spodzie głowy. Ubrane w świeże tonacje łączą świało i cień w niezwykle lekkie kompozycje, odnoszące się do fragmentów dłuższych opowieści lub scen z niezwykłego życia przedmiotów. Jego malarstwo zawierają w sobie pewien rodzaj kameralności i spokoju. Obrazy Krzysztofa pojawiły się na Liste Art Fair Basel w Szwajcarii.



„Sehnsucht /ˈzeːnzʊxt/” Kamili Kobierzyńskiej w Rodríguez Gallery
Ta wystawa w poznańskiej Galerii Rodriguez dobiegła już końca, ale zachwyt nad nią pozostał. Tonąca w kobaltowych tonacjach i kroplach puchatego błękitu wystawa Kamili Kobierzyńskiej dotykała refleksji nad przemijaniem i egzystencją – zarazem kruchą i złożoną.
Na wystawie mogłyśmy oglądać fotografie na jedwabiu, pochodzącym ze zbiorów zmarłej babci autorki, wykonane w technice cyjanotypii oraz instalację stworzoną z akrylowej włóczki i cementu. W powietrzu unosiła się woń kwitnących wiśni, nawiązująca do niewinnych wspomnień o zapachu początków lata, która jednak okazała się być acetofenonem, wykorzystywanym do eksperymentów naukowych, w celu wyzwalania traumy.
Kurtyny zwisających pomponów stanowiły zaś nawiązanie do chorobliwej potrzeby gromadzenia dóbr luksusowych.
Chcemy być na bieżąco z działaniami tej artystki, bo zapewne zachwyci nas jeszcze nie raz.


