Jeśli zdarza Ci się czuć, że nie wykorzystujesz swojego czasu tak, jakbyś tego oczekiwała, albo masz wrażenie, że dzień przecieka Ci przez palce — to wiedz, że istnieje na to dobry sposób. W tej sytuacji wybawieniem są drobne nawyki poprawiające produktywność.
Zobacz, co zrobić, żeby Twoje działania stały się jeszcze bardziej owocne.
Plan na jutro zrób dziś wieczorem
Pod koniec dnia znajdź moment chwilę na to, by zanotować wszystkie ważne zadania, które powinnaś zrobić jutro. Ustal priorytety i wstępnie usystematyzuj czynności na kolejny dzień. Takie wieczorne planowanie uspokaja i daje poczucie kontroli. Rano już nie będziesz musiała się głowić, od czego zacząć, bo krok po kroku będziesz realizować zadania z listy.

Zacznij dobrze
Dobry start wiele ułatwia. Zanim rzucisz się w wir zadań, otwórz dzień prostymi czynnościami, które nastroją Cię do działania i pomogą Ci lepiej się skoncentrować. Może to być szybki spacer, powolne picie kawy, słuchanie ulubionej piosenki, ćwiczenia oddechowe, albo chwila na pielęgnację. Daj sobie 10 minut na zadbanie o porządek wokół siebie, przewietrz pomieszczenie i zabierz zbędne przedmioty. Przejrzyste otoczenie sprzyja skupieniu i sprawia, że pracujemy efektywniej.
Wyeliminuj rozpraszacze
Kiedy masz w planach uczyć się lub pracować, może się okazać, że dookoła czyha wiele rozpraszaczy. We współczesnych czasach największym z nich są powiadomienia w telefonie. Mówi się, że to wróg produktywności, dlatego, podczas gdy planujesz prężnie realizować swój plan działania najlepiej je wyłączyć. Warto wyznaczyć sobie godziny offline — możesz wtedy wyciszyć powiadomienia, włączyć tryb samolotowy lub na ten czas wyłączyć urządzenie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której każda nowa wiadomość, krótka rozmowa telefoniczna, informacja o paczce oczekującej na odbiór lub „lajk” przerwie Twoją koncentrację.

Przygotuj listę zadań na papierze
Co powiesz na mały powrót do tradycji? Tym razem swoją listę zadań wykonaj na papierze. Papierowe listy to do zmniejszają pokusę sięgania po smartfon, gdzie niestety łatwo zboczyć z drogi i wylądować na kilkuminutowej sesji surfowania po internecie lub scrollowania social mediów.
Wyznacz jedno zadanie
Jeśli Twoja papierowa lista zadań jest już gotowa, weź w dłoń zakreślacz i wybierz jedno priorytetowe zadanie. To ono jest dziś najważniejsze i to realizacja właśnie tego zadania da Ci największe poczucie ulgi i spełnienia. Dzięki temu skoncentrujesz się na tym, co najważniejsze.
Reguła dwóch minut
Z pewnością znasz to ciążące uczucie, odkładania zadań na później. W głębi siebie dobrze wiemy, że warto je już wykonać i mieć je z głowy, ale zamiast tego przekładamy je w nieskończoność. Zazwyczaj, kiedy już się za nie zabieramy, okazuje się, że ich realizacja zajęła dosłownie kilka minut i przyniosła wielką ulgę. Właśnie dlatego warto stosować zasadę dwóch minut. Na czym to polega? To proste — jeśli zadanie można wykonać w mniej niż dwie minuty, zrób je od razu. To metoda, która pozwala unikać natłoku małych zadań. Szybkie odpowiadanie na krótkie maile, odkładanie rzeczy na miejsce czy zapisywanie drobnych pomysłów zajmuje niewiele czasu, a pomaga zmniejszyć nadmiar obowiązków.

Blokuj czas
Ustal, ile czasu możesz przeznaczyć dziś na całą swoją listę zadań, a następnie każdemu z zadań przypisz konkretną ilość minut lub godzin na jego realizację. Zaczynając dane zadanie, możesz nastawić minutnik, który pomoże Ci trzymać się określonych ram czasowych. Odhaczaj każdy wykonany punkt. Jest to bardzo satysfakcjonujące i jednocześnie motywujące do działania.
Blokowanie czasu, to świetna metoda ułatwiająca porządkowanie dnia i chroniąca przed przypadkowym chaosem. Korzysta z niej również Bil Gates i Elon Musk.
Celebruj osiągnięcia
Na koniec dnia zobacz, jak wiele udało Ci się osiągnąć. Zrób podsumowanie i zobacz swój postęp. Nawet jeśli nie udało Ci się zrealizować planu w 100%, doceń to, co już zrobiłaś, a oczekujące zadania uwzględnij w planach na jutro. Takie zakończenie dnia działa jak mentalny „reset”, umożliwiający relaks z oczyszczonym umysłem, a jak wiadomo, efektywny odpoczynek, to jeden z najważniejszych filarów sukcesu.
