Historia o bardzo trudnej modzie panującej w powojennej Polsce, gdzie sklepy świeciły pustkami, a kobiety za wszelką cenę chciały nosić się modnie. Nie było łatwo w tych czasach zdobyć ciekawe, unikatowe ubrania. Kobiety często same sobie szyły lub przerabiały rzeczy, kreując tym samym swój indywidualny styl.
Tak się rodziła Polska moda, na obserwacji znanych kobiet, na podglądaniu tych, które warto było naśladować, albowiem one oprócz stylu, miały też ciekawą osobowość i spełniały swoje marzenia ubrane w modę.
Książka napisana w formie wywiadów ze znakomitymi kobietami m.in.: Jolantą Kwaśniewską, Bożeną Walter, Teresą Rosati, Haliną Frąckowiak, Małgorzatą Ostrowska, Lidią Popiel, które dzielą się z nami opowiastkami o tym, jak zdobywały swoje kreacje, jak same je tworzyły, przy czym w ich opisach można wyczuć swego rodzaju sentymentalny powrót do przeszłości.
Da się odczuć, że dla każdej z nich moda była ważnym aspektem życia, dającym szczęściem, budzącym nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość.
Elegancją pragnęły burzyć ówczesny system. Podobnie jak cała rzesza kobiet, które wykazywały się twórczą kreatywnością, dążeniem do zachowania własnego stylu, wbrew panującym warunkom.
Recenzja: Marzena Chełmińska – projektantka