Onigiri to nic innego jak kanapka lub kuleczka ryżowa. Dla japończyków ryż jest tym, czym dla nas ukochane pieczywo, stąd pomysł na nietypowe śniadanie i przekąskę, którą możesz zabrać gdziekolwiek chcesz. Smak onigiri to przenośna namiastka sushi. Uformowany w trójkątny kształt ryż możesz dowolnie nadziewać otrzymując prostą, spersonalizowaną alternatywę swojej klasycznej kanapki. Jeśli masz ochotę na poznawanie nowych smaków i małą kulinarną podróż – zaczynamy!
Z czym to się je?
Klasyczne onigiri to ryżowe kulki doprawiane solą, z czasem przybrały jednak coraz to rozmaitsze formy, urozmaicone nori, nasączane sosami i przeróżnymi nadzieniami. Tworząc swoje onigiri nie musisz twardo trzymać się zasad, mamy dla Ciebie przepis podstawowy, który w kolejnych krokach możesz dowolnie miksować.
Przepis bazowy
W onigiri jak się pewnie domyślasz najważniejszy jest ryż. Koniecznie wybierz ten lepki i krótkoziarnisty, przeznaczony do sushi. Ryż należy dokładnie, kilkukrotnie wypłukać, a następnie ugotować w garnku z grubym dnem stosując idealną proporcję, czyli 2 szklanki ryżu na 2,5 szklanki wody. Następnie gotuj ryż na małym ogniu, pod przykryciem przez około 15 minut, a następnie zdejmij garnek z ognia i pozwól by ziarna w swoim tempie wchłonęły resztę wody.
Tak przygotowany ryż możesz delikatnie doprawić wedle uznania, dodając szczyptę soli, sosu sojowego, sproszkowanej zielonej herbaty, sezamu, a nawet curry. Przygotowany ryż może teraz cierpliwie czekać na nadzienie.
Nadzienie to ogromne pole do popisu. I chociaż tradycyjne przepisy opierają się na między innymi marynowanej moreli, Ty możesz pokusić się o doskonały farsz z krewetek, tuńczyka, łososia z przyprawami, grillowanego tofu lub warzyw. Nasze ulubione podstawowe propozycje to:
Farsz warzywny
Składający się z cebuli, marchewki, papryki, papryczki chili, imbiru i sezamu pokrojonych w drobne słupki i podsmażonych na oleju sezamowym z dodatkiem sosu sojowego. Jeśli masz ochotę urozmaicić nadzienie, dodaj grillowane tofu.
Mango & krewetka
Doskonałe połączenie krewetki uprzednio podsmażonej z dodatkiem chili i czosnku, która spotyka się w onigiri z kawałkami mango i delikatnym kremowym serkiem typu Philadelphia.
Ryba na ostro
Chodzi o to, by przygotować pastę z drobno rozdrobnionego tuńczyka z dodatkiem papryczki chili, majonezu i sosu sojowego. Tak powstała masa świetnie podkręci smak ryżu.
Czas na zawijanie
Przygotowany ryż należy równomiernie rozłożyć na dłoni lub w foremce, jeśli taką posiadasz. Teraz czas na Twoje ulubione nadzienie. Kolejnym krokiem jest zwinne zawijanie i formowanie w kształt obłego trójkąta, a następnie dodanie szarfy z kawałka nigiri. Teraz wystarczy schować swoją przekąskę w folię aluminiową, lub pudełko śniadaniowe wielokrotnego użytku, by nie utraciła wilgotności i łatwo można było ją mieć zawsze w zasięgu ręki.