A gdyby tak przestać hamować swoje marzenia lękiem przed tym, co pomyślą o nas inni?
TikTok pełen jest różnorodnych trendów, ale jeden z nich w ostatnim czasie przyciąga szczególną uwagę ze względu na swoją zdolność do wpływania na życie i mentalność użytkowników.
Rejection Therapy, czyli terapia odrzucenia, inspiruje ludzi do pokonywania swoich lęków i rozwijania pewności siebie. Jak zacząć? Wystawmy się na odrzucenie, najlepiej przez minimum 100 dni. W tym czasie usłyszymy “nie” niezliczoną ilość razy, a to pomoże nam wyzbyć się strachu.
@sophie_jones111 Hats off to ice cream makers😭🤣 #rejectiontherapy #icecreamvan ♬ original sound – Sophie Jones
Inspirujące formy Rejection Therapy na TikToku
Rejection Therapy to koncepcja stworzona przez Jasona Comely’ego, która polega na celowym szukaniu sytuacji, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś nam odmówi. Dla przykładu użytkownicy TikToka dzielą się swoimi doświadczeniami z różnorodnych prób, które podjęli w ramach tej terapii, inspirując innych do podjęcia podobnych wyzwań. Pytanie o możliwość drzemki w salonie z materacami, pytanie obcej osoby o wspólny lot balonem czy spontaniczny taniec na środku sklepu mogą okazać się świetnym elementem pokonywania swoich barier.
I choć na pierwszy rzut oka forma Rejection Therapy wydaje się nieco szalona, to efekty, jakie daje są tego warte.
@eylul.arif #rejectiontherapy day 19 with @Lizzie Jones ♬ Cricket Sound – Sound Effects
Korzyści z odrzucenia
Lęk przed odrzuceniem często powstrzymuje przed dążeniem do upragnionego celu. I właśnie wtedy warto wpuścić do swojego życia tę osobliwą formę terapii.
Na początku przygody z Rejection Therapy warto zrobić listę sytuacji, które sprawiają, że już na samą myśl czujemy dyskomfort. Pomyślmy o tym, co wywołuje w nas lęk, skrępowanie lub tę wiercącą w głowie myśl „chciałabym to zrobić, ale co on/ona o mnie pomyśli”…. Na tej podstawie można zapisać zadania, które będą formą przełamywania barier. Ważne jest to, by każde z nich wiązało się z potencjalnym odrzuceniem naszego pomysłu ze strony obcej osoby. Spotkanie z odmową jest w tej sytuacji sednem terapii — uczy, jak radzić sobie z odrzuceniem i pokazuje, że świat nie skończył się, kiedy ktoś nam odmówił.
Rejection Therapy to solidny trening dla charakteru, który przynosi wiele pozytywnych zmian w schemacie zachowania. Dzięki wystawianiu się na różne formy odmowy uczymy się patrzeć z nowej perspektywy, szlifujemy swoje umiejętności społeczne, zwiększamy pewność siebie, budujemy lepszą odporność na stres i zaskakujące sytuacje. Z każdym ćwiczeniem Rejection Therapy utwierdzamy się, w przekonaniu, że jedno “nie” nie definiuje naszej wartości.
TikTok promuje metodę wyzwań przez 100 dni. Jedak warto pamiętać, że Terapia Odrzucenia to spore wyzwanie. Dla niektórych może okazać się zbyt dużym stresem, dlatego istotne jest, by pozwolić sobie podejmować działania we własnym tempie i stopniowo uczyć się, że odrzucenie jest naturalną częścią życia.
Rejection Therapy to fascynujący trend, który pomaga zmieniać swoje życie na lepsze. Może okazać się, że już po kilku odmowach zniknie strach, a w jego miejscu zakiełkuje wielka odwaga na czerpanie z życia garściami.